top of page
Nya Strutsloggan_vit bakom struts.png

Press

Nyheter och information från Phantasia Förlag

HÄXOR FÖRR OCH NU




i boken Thure och vattenhästens öga, finns inga kvinnliga häxor. Däremot en häxdoktor som tycks "gå igen."

Häxor sägs ha övernaturliga krafter. De stora häxprocesserna i Sverige började i mitten på 1600-talet. Jag kan knappt föreställa mig vilken mardröm det måste ha varit att anklagas för att vara häxa. Kanske av grannens barn som fantiserade hej vilt och inte kunde förstå de följder detta ledde till.  Margaret Murrary skrev 1921 böckerna Wichcult in Western och God of the Witches (1933). Hon menar det fanns en häxreligion som präglades av tron på en Gudinna och en Gud och att det man trodde på därutöver var en andlighet vad gällde sexualiteten. Teorin var alltså att de kristna kyrkorna kände sig hotade av häxreligionen som var en forntida fruktbarhetsreligon och att detta i sin tur ledde till häxjakten.

Är det inte märkligt att den hemska häxjakten är en rolig grej idag? Jag tänker på hur barn klär ut sig till påskkärringar och knackar dörr för att få godis.

Vi bodde sommarvis på västkusten tidigare och där sköt vi bland annat lerduvor. Också det är en tradition som lever kvar från häxprocesserna på 1600-talet. Genom att föra oväsen med skott och smällare och tända brasor trodde man att det gick att skydda sig mot häxor som flög iväg till Blåkulla för att ha sex med djävulen.

Å ena sidan är det positivt att vi roar oss och på det viset inte glömmer alla stackars kvinnor som brändes på bål eller dränktes. Å andra sidan, om kvinnorna som dog kunde se hur vi idag firar det som då hände med fest och tjo och glam skulle de förmodligen tro att vansinnet både hade ökat och spritt sig.

Idag kallar sig många kvinnor öppet för häxor. Den största häxreligionen nu för tiden kallas för ”Wicca”, ett gammalt namn för häxa. Förr i tiden (forntiden) var det inte konstigt att tro   att det fanns människor som kunde utöva magi av olika slag, både svart magi (ond) och vit magi (god). Det betraktades helt enkelt som en naturlig företeelse. Förmodligen för att man då inte kunde förklara vissa saker som skedde, men som man kan idag. Jag tänker till exempel på eld och solförmörkelse.

Idag lär det finnas ungefär 9000 moderna häxor i Sverige. En häxa kan vara en person som inte alls har kristna eller hedniska övertygelser, eller en person oavsett brist på religiös tro eller ingen tro alls förutom på sin förmåga att besvärja och eller hela.

Fast … kan man verkligen förklara allt som sker idag?  Vi är många som har haft sanndrömmar, känt obehag på vissa platser eller har annat närvaron av en avliden anhörig. Eller hur?

Monic

 

 
 
 

Senaste inlägg

Visa alla
Varför blir man författare?

Bakom varje film, teaterpjäs, radioprogram och bok finns en författare. Jag tänker på hur samhället ser ut idag med ett enormt...

 
 
 

Comments


bottom of page